H İ B

deprem

DUYURULAR

TİM – THY Hava Kargo İşbirliği 4. Protokolü

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan bir yazıda, hızlı ve güvenli taşıma için en ideal seçeneklerden biri olarak öne çıkan havayolu kargo taşıma hizmetleri ihracatımızın gelişimine önemli katkılar sunduğu, uzak pazarlara erişim konusunda önemli avantajlar sağladığı bildirilmektedir. Bu bağlamda, kargo taşımacılığı konusunda THY ile Meclisleri arasında bugüne kadar üç protokol imzalandığı birçok pazara ulaşımda önemli kazanımlar elde edildiği aktarılmaktadır.

Yazıda devamla, ihracatçı firmalarımızın havayolu ile taşımalarını daha uygun maliyetlerle gerçekleştirebilmeleri amacıyla Meclisleri ile Türk Hava Yolları A.O. (THY) arasında Hava Kargo İş Birliği 4. Protokolü imzalandığı belirtilmektedir.

Protokol kapsamında THY; genel kargo (GEN) gönderilerinin yanı sıra yaş meyve-sebze (PEP), balık (PES) ve yumurta (HEG) kapsamında taşınabilecek Türk ihraç ürünlerinin ekte belirtilen 42 destinasyona hava kargo ile taşınmasında belirlenen kapasitesiler nispetinde yüzde 25’e varan oranlarda indirim uygulanacağı ifade edilmektedir.

16 Ekim 2023 tarihi itibarıyla hayata geçecek söz konusu protokol 31 Ocak 2024 tarihine kadar yürürlükte kalacağı bildirilmektedir.

Bilgilerinize duyurulur.

Ek: İndirimli Taşıma Destinasyon Listesi (1 Sayfa)